IT kaughaldus
Mida saab kaugelt teha?
Selleks, et pääseda ligi erinevatele IT ressursidele kaugelt on mitmeid erinevaid võimalusi. Toon siinkohal välja paari olulisema võimaluse kirjeldused.
Remote Desktop (RDP) – Microsoft’i kaugtöölaua protokoll.
Kasutatakse laialdaselt pääsemaks ligi serveritele ja lauaarvutitele. Lauaarvutile pääseb ligi tavaliselt vaid üks kasutaja korraga – st.oma koduse või kontori arvuti töölaud on võimalik teha kaugelt lihtsasti kättesaadavaks. Ligipääsemiseks peate käivitama teises arvutis vaid RDP klienditarkvara ning sisestama kontori arvuti IP aadressi. RDP protokolli kasutavad ka Windowsi terminaltöökohad – mõlemal puhul töötab see selliselt, et kliendi arvutile edastatakse vaid pilt. Võiks tuua mõningase paralleeli kaabeltelevisiooniga. Kaugtöölaulale pääseb ligi erinevatelt seadmetelt, Linuxi, Maci, Windowsi, IOS’i, Android jt seadmetelt. Võiks öelda. et see on üks parimaid tehnoloogiaid – töötab kiiresti ning on turvaline. Iga kasugtöökoht maksab teatud litsentsitasu.
VNC. Tööpõhimõte suhteiselt sarnane RDP protokollile.
Kasutatakse laialdaselt teistel platvormidel kui Windows, siiski töötab ka Windowsil. Võrreldes RDP’ga on pildi liikumine aeglasem ning turvalisusega peavad spetsialistid samuti rohkem vaeva nägema. Aastaid tagasi kasutati laialdaseks töökohtade halduseks. Meie oma töös seda ei kasuta just turvalisuse ning kiiruse tõttu. VNC’d on võimalik osta kui ka tasuta kasutada – erinevad versioonid VNC’st.
Teamviewer. Kasutatakse paljude ettevõtete poolt kaughalduseks.
Eelis on see, et antud lahenduse kasutamiseks reeglina ei pea tegema ruuteris või tulemüüri muudatusi. Kuna ühendus algatatakse nn.kliendi poolt siis see läbi lihtsasti tulemüüri. Paljud IT teenindajad kasutavad oma igapäevatööks. Siiski päris kaugtöölauana kasutamiseks see pole mõeldud. Kommerts eesmärkidel kasutamine on tasuline.
Lahendusi kaugtööks ja kaughalduseks on lugematult. Need kolm on võibolla olulisemad kliendile teadmiseks. Kõikide variande puhul tasub endalt küsida, et kes ja kuidas saab minu infosüsteemile ligi – teatud tarkvarade või teenuste pakkujad tihti jätavad endale võimaluse teie serverisse või arvutisse sisse logimiseks. Kas ja kellel ning millises ulatuses on seda vaja? See on küsimus.
IT Kaughaldus ja kaugtöö on tihtipeale kiire ja soodne võimalus juhendamaks arvutikasutajat, kasutamaks asutuse siseseid infosüsteeme, tegemaks kodust tööd vms.
Siiski iga erineva tarkvark puhul tasub kaaluda, et kas kasutada kaugtöö lahendusi või näiteks VPN’i (virtuaalne privaatvõrk). Paljudel tarkvaradel on võimalus kasutada ühist serveriressursi ka ilma VPNi või kaugtöölauata – seda siis kui on olemas selline klient-server lahendus. Tihti see maksab eraldi – kuid elemetaarse võimaluse kasutamaks siiski programmi mitme kasutajaga või erinevatest asukohtadest annab näiteks RDP kaugtöölaud.
IT kaughaldus