Tänaseks oleme teenindanud juba sadu kliente. Tihti on kliendi infosüsteemis erinevad probleemid või tõrked, millele ei ole jälile jõutud või mis muudavad töö arvutitega ebamugavaks. Suhteliselt tihti on ka nii, et tavalised kontoritöö kasutajad ei saa vigadest arugi – see, kui võrk katkeb ära keset Delfi lugemist ei ole niivõrd tuntav kui võrgu katkemine pideva andmevoo ajal (näiteks: koopiate tegemine või ühendus andembaasiserveriga). Tavaliselt tulevad võrgu vead välja just siis kui soovitakse arvutivõrku laiendada või kui võetakse kasutusele tavapärastsest teistsuguseid tehnoloogiaid. Mõnikord ilmnevad sümptomid ka süsteemide uuendamisel.
Arvutivõrgu ehitamisel on vaja samuti olla pragmaatik – st.iga seade on vajalik konkreetsete ülesannete täitmiseks.
Tüüpiline viga on see, et võrk ehitub aastatega ülesse justkui evolutsiooni käigus – keegi justkui pädev inimene asutuse sees on seda ehitanud. Alguses on asutuses üks-kaks switchi, hiljem lisanduvad teised – nii moodustub suurem “‘ämblikuvõrk”. Teatud piirini jõudes aga hakkavad probleemid – võrguseadmed ei suuda piisavalt liiklust läbi lasta, nad on kas pudelikaelad või koguni jooksevad need aeg-ajalt kokku. See tekitab ebamugavusi.
Seadmevalik mõjutab töötulemust. Meie kogemus on see, et nn.kodu- või väikekontori seadmed tuleks vahetada nende seadmete vastu, mis on mõeldud töötamaks suuremas arvutivõrgus.
Võib kindel olla, et “nurgas olev” seebikarp põhjustab probleeme – teine kord võib iseg teises maja otsas olev suvaline “seebikarp” põhjustada probleeme mingi osa infosüsteemi töös (näiteks raamatupidamisprogramm muutub aeglaseks).
Odavad seadmed ei ole ka niivõrd hästi tõrgete eest kaitstud – st.voolukatkestused, voolu kõikumised, vms. Tihti ehitatakse süsteeme ülesse kaks korda – esimest korda odavamate seadmetega ning teist kord kvaliteetsemate seadmetega. Oleme näinud olukordi, kus uue maja valmimisel võetakse nõrkvoolu ehitus koos aktiivseadmetega(switchid, ruuterid vms) samuti ehitajalt – st.korraldatakse teatud konkurss ning süsteemi on juba sisse kirjutatud rida vigu.
Meie soovitus on IT konsultant palgata juba ehituse planeeriise käigus. Seadmevalik ja korraldus peab olema algusest tugev.
Konsultant koordineerib ning annab nõuandeid süsteemi ehitamiseks – tihti ei maksa nõu palju kuid valedest otsustest lähtuvalt soetatud seadmed võib tihti olla maha visatud raha,
Ülal kirjeldatud situatsioon oli meil viimati kaks korda järjest majutusasutuse traadita Interneti ülesse ehitamisel(wifi). Ehitaja planeerid ~40EUR maksvad seadmed – suhteliselt kiiresti tuli välja, et nõrkvoolu paigaldaja ei omanud taoliste võrkude ehitamisel kogemust ning 70×40 = 2800 EUR oleks olnud maha vistaud raha. Õnneks saime õigel hetkel jaole. Teine olukord oli selline, et traadita interneti seadmed paigaldati küll sobivad aga võrgujaotusseadmed olid ebasobivad. St.need ei võimaldnud ehitada virtuaalseid võrke, määrata prioriteete jne, seadmed jooksid kokku ning tehniliselt ei olnud võimalik sama infrastruktuuri osa kasutada nii avaliku kui ka asutuse sisese võrgu edastamiseks ühest majast teise. Klient maksis kaks korda 10 000EUR. Esimesel korral ehitamisel ning teist korda parandamisel – siiski teatud nõrgad kohad jäi. Mida ma tahan öelda? On väga lihtsaid ja elemetaarseid asju, mida tasuks kohe alguses arvestada. Tasuks mõelda, et mis alustel midagi teha – vähempakkumine IT seisukohast ei ole eriti hea mõte. See oleks piisab kui odavad seadmed töötaks korrektselt või vastaks vajadustele – tihti aga nii ei ole.
Seadmevalik puhul tuleb tihti arvestada ka tuleviku perspektiiviga. Seadmed peaksid vastama ka tuleviku vajadustele. Näiteks switchidele antakse eluaegne garantii. St.õige tehnoloogia switchide eluiga võiks olla ka tänapäeva kiirelt arenevas IT maailmas suhteliselt pikk. Oluline on, et switchid oleks manageeritavad ning võimaldaks kasutada just neid tehnoloogiaid vaja, mida asutuse suurus või omapära ette kirjutab.
Käesolevat teemat võiks laiendada ka võrgu ruuteritele, POE (power over ethernet) switchidele, võrgukaameratele, jne – käesoleva teksti mõte oli aga see, et ka võrguseadmete valik on juhtimisotsus ning sellega on võimalik eksida.